Milli Siber Güvenlik Sistemi Ahtapot Tüm Ülkeye Yayılacak! - herevde.net

Milli Siber Güvenlik Sistemi Ahtapot Tüm Ülkeye Yayılacak!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözleriyle gündeme gelen milli siber güvenlik sistemi “Ahtapot”un kullanımı yaygınlaştırılacak. 2016’dan beri Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet veren Milli güvenlik sistemi, kamu kurum ve kuruluşlarıyla belediyelerde de test ediliyor.

Ahtapot, Milli işletim sistemi Pardus üzerinde çalışmaktadır. Ahtapot geçtiğimiz günlerde bir karargaha yapılan siber saldırıyı engellediği ortaya çıktı. Milli Siber Güvenlik Sistemi Ahtapot bu savunma sonrası NATO’dan tam not almayı başardı.

Milli Siber Güvenlik Sistemi Ahtapot 2016 yılından bu zamana kadar Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet veren bir güvenlik sistemidir. Ahtapot, hizmete başladığı günden bu yana kamu kurum kuruluşlarında ve belediyelerde test ediliyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada Ahtapot’un başarılı bir şekilde çalıştığını açıklamıştı.

Milli siber güvenlik sistemi Ahtapot, tüm ülkede yaygınlaştırılacak!

Siber dünyada her gün bir kamu kurum ve kuruluşlarına saldırılar düzenlenmektedir. Bu saldırıları Siber güvenlik sistemi Ahtapot, başarı ile engellemiştir.  Siber güvenlik sistemi Ahtapot hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan şu açıklamaları yapmıştır;  “Bugün siber saldırılar ve açıklar, devletin güvenliği ile kişi mahremiyetini ihlal eden en büyük tehditlerdendir. Geliştirdiğimiz ‘Ahtapot’ yazılımı, bir kuvvet komutanlığımızın karargahına yapılan siber saldırıyı başarıyla engelledi ve gerçekleşecek bir NATO tatbikatına dahil edildi”

Milli siber güvenlik sistemi Ahtapot NATO’dan tam not aldı!

Milli güvenlik sistemi Ahtapot, NATO tarafından önemli bir sınava tabi tutuldu. 3-6 Şubat tarihleri arasında farklı saat aralıklarında yapılan DDoS (Distributed Denial of Service-Dağıtık devre dışı bırakma) saldırılarını başarılı bir şekilde savuran güvenlik sistemi, NATO’dan tam not almayı da başardı.

Haziran ayında gerçekleştirilen NATO CWIX Tatbikatı’na da katılarak, siber güvenlik tatbikat senaryolarının tümünden geçmeyi başardı.

Kaynak:https://www.haberturk.com/milli-siber-guvenlik-cozumu-ahtapot-yayginlastirilacak-2274385-teknoloji

Share.

About Author

Leave A Reply