Google Beni Takip Etmesin! Diyorsanız İşte Çözümü - herevde.net

Google Beni Takip Etmesin! Diyorsanız İşte Çözümü

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Google tarafından takip edilmek istemiyorsanız yapmanız gereken bir kaç ayar var.

Teknoloji geliştikçe birilerini izlemek veya takip etmek çok kolay oluyor. Dünya üzerinde milyonlarca belkide milyarlarca insan “biri beni takip ediyor mudur?” sorusuna yanıt arıyor. Bu sorunun cevabı “Evet” birileri bizi takip ediyor ama milyonlarca veya milyarlarca kişi arasından sadece bizim bilgilerimize odaklanmıyorlar.
Dünya üzerinde en büyük teknoloji firmaları aslında her gün bizi takip ediyor. Örnek vermek gerekirse Facebook, Instagram, WhatsApp ve Twitter gibi bir çok firma var. Ancak bu vermiş olduğunuz örnek dışında biri var ki yediğimiz yemekten tutun bizi eğlendirecek neler var neler yok belki bizim geçmişte yaptığımız ve unuttuğumuz bir çok şeyi bilen bir dev var. Bu dev firmanın adı Google, bu dev firma gün içerisinde nereye gittik veya kimle e-posta yolu ile iletişime geçtik veya internet üzerinde neler aradık hepsini takip ediyor ve analiz ediyor.

Google, tarafından üretilen bir çok şeyi tüketiyoruz bilsekte bilmesekte hayatımızın en önemli yerlerinde bir Google ürünü bulunuyor. Google, sizi takip etmesin diye konum kapatsanız da Google yinede sizi takip ediyor.  Bu büyük dev farklı ayarlarla hala konumunuzu takip ediyor. Bu konum takibini kapatmak mümkün.
Mobil cihazınız üzerinde bulunan konum ayarını kapalı olması, Google’ın siz takip edemeyeceği anlamına gelmiyor. Google her zaman bizi bir şekilde takip ediyor. Google Haritalar, Googla Havadurumu ve Google Aramalar için farklı şekillerde konum bilgileri kullanılabiliyor.

Google Beni Takip Etmesin! Diyorsanız İşte Çözümü

Google Beni Takip Etmesin! Diyorsanız İşte Çözümü
Google Beni Takip Etmesin! Diyorsanız İşte Çözümü

Google Beni Takip Etmesin! Diyorsanız İşte Çözümü

Google “Bu araçların açık bir şekilde tanımlanması, insanların denetlenebilmeleri ve bunları istedikleri zaman silebilmeleri için sağlam denetimler sağlıyoruz.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Google’ın sizi “Gerçekten” takip etmemesini istiyorsanız yapmamız gereken bir kaç şey var. Google Beni Takip Etmesin!
Peki Google’ın bizi izlemesini nasıl engelleriz?
1- Cihaz ayarlarına giriniz.
2- Buradan Kullanıcı ve Yedek sekmesindeki Google ayarına tıklayınız.
3- Google hesap ayarlarını görmek ve değiştirmek için Google Hesabı ayarını açınız.
4- Üst paneldeki Veri ve Kişiselleştirme sekmesine dokunarak Etkinlik Kontrollerini tıklayınız.
5- Web ve Uygulama Etkinliği ayarını kapatınız.
Eğer geçmiş bir yer aktivitesini silmek istiyorsanız, Etkinliğim ayarına girerek belirli girişleri düzenleyebilirsiniz.

Web etkinliğini değiştirmek, tüm Google hizmetlerinin konum bilgilerinizi de dahil olmak üzere etkinliğinizi depolamasını hemen durdurur. Ayrıca, konum geçmişi de dahil olmak üzere, Google, ziyaret edeceğiniz yerlerin konum damgalarını saklamak için Google’ı duraklatacaktır. Google; konum bilgileri gibi kişisel bilgilerini paylaşmak istemeyen kullanıcıları, bazı uygulamaların işlevini kaybetmesi ile tehdit ediyor.

Facebook gibi Google da kişisel bilgileri çok kurcalıyor olduğu için çok eleştiri almış olsa da bu ayarları değişeceğine dair hiçbir açıklamada bulunmuyor. Tam aksine oldukça gerekli olduğu savunulan bu gizlilik ayarları, birçok kullanıcıyı oldukça rahatsız ediyor.
Facebook gibi Google da kişisel bilgileri fazla kurcaladığı için eleştiri almış olsa da, bu ayarların değişeceğine dair hiçbir açıklamada bulunmuyor. Tam aksine oldukça gerekli olduğu savunulan bu gizlilik ayarları, birçok kullanıcıyı oldukça rahatsız ediyor.
Kaynak:https: //fossbytes.com/stop-google-from-tracking-location/


Share.

About Author

Leave A Reply