Yandex, Yeni E-Ticaret Projesiyle Projesiyle Amazon’a Rakip Olmayı Planlıyor

Rusya’nın Yandex’i Yeni E-Ticaret Projesiyle Projesiyle Amazon’a Rakip Olmayı Planlıyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yandex, e-ticaret sistemi üzerinde çalışma yaptığını duyurdu.

Yandex, arama motoru olarak olukça iyi sonuçları karşımıza çıkartıyor. Yandex e-ticaret işine el atarak dünya devleri ile aynı platformda olmak istiyor. Şu da bir gerçek ki Rusya’da kimse online olarak internetten bir şeyler satın almıyor. Amazon’da ülkenin istatistiklerine bakıldığında çok az bir kısım Rus tüketicilerinin olduğu görünüyor.

Rusya'nın Yandex'i, Yeni E-Ticaret Projesiyle Projesiyle Amazon’a Rakip Olmayı Planlıyor

Yandex, teslimat, lojistik ve güven sorunlarını çözerse, Rusya’da e-ticarete güven artacak ve internet üzerinden alışveriş oranı yükselecektir. Rusya’nın Google’ı olarak bilinen Yandex, Amazon’a rakip olarak Rusya’nın Amazon’u olmayı planlıyor. Rusya’da vatandaşlara kendi ülkelerinin online alışveriş hizmeti olduğunu aşılaması durumunda Rusya’da online satışlar artacaktır. Firma, 50 milyon aylık kullanıcısı olduğunu açıkladı – İnternet Ticaret Şirketleri Birliği’ne (AITC) göre, Rusya’da toplam 87 milyon internet kullanıcısı olması nedeniyle etkileyici bir istatistik.

Rusya'nın Yandex'i, Yeni E-Ticaret Projesiyle Projesiyle Amazon’a Rakip Olmayı Planlıyor

Yandex yöneticisi olan Michael Levin, yaptığı acıklamada şirketin fiyat karşılaştırma hizmeti olan Yandex.Market’i, üzerinden elektronik eşya, ev aletleri ve oyuncaklar gibi eşyaları sipariş edebileceği bir e-ticaret sistemi olacağını söyledi. Levin, yeni hizmetin Rusya’nın en büyük bankası Sberbank ile ortak girişimi olduğunu ve sitenin şu anda beta olduğunu söyledi. Bu yılın sonunda tam bir lansman bekleniyor ve Yandex, Nijniy Novgorod, Kazan ve Ufa şehirlerinde bir pilot proje yürütüyor. Yandex, Amazon’u rekabet olarak görmüyor, dedi Levin. Rusya alışverişini online sipariş etmeye alışkın hale geldikçe, Yandex e-ticaret hizmetlerini inşa eden yerleşik perakendecilerle rekabet etmek istiyor.

Kaynak:http://www.businessinsider.com/how-yandex-plans-to-become-russian-amazon-2018-6?utm_source=feedly&utm_medium=referral

 

Share.

About Author

Leave A Reply