Mozilla Firefox, yeni ağ teknolojisi! - www.herevde.net

Mozilla Firefox, yeni ağ teknolojisi!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox, yeni ağ teknolojisiyle daha fazla gizlilik deliğini kapatmaya çalışıyor
İki ağ teknolojisini ezberlemek – DNS ve HTTPS – rahatsız edici ve kurcalamayı engeller.

Tarayıcı yapıcılar, web sitelerini barındıran web sunucularına bağlantılarınızı şifreleyerek ağdaki toplayıcıları engellemeye çalışıyorlar, ancak Cuma günü Mozilla bir adım daha ileri gitme projesine başladı.

Mozilla’nın tarayıcının kabaca kenarları test sürümü olan Firefox Nightly, artık HTTPS üzerinden DNS denilen teknolojiyi de içeriyor. DNS, ağdaki bilgisayarlarla iletişim kurmak için gereken sayısal adresleri bulmak için kullanılan Alan Adı Sistemidir – örneğin herevde.net için 185.48.180.11 – ve HTTPS, verileri almak için kullanılan Köprü Metni Aktarım Protokolü’nün güvenli sürümüdür.

DoH adlı kombinasyon, aracıların internet sunucularının ulaşmaya çalıştıkları şeyleri anlamasını ve sonuçların sizi bir web sitesinin sahte bir versiyonuna göndermesi gibi kötü şeyler yapmaktan kurtaracağını önler.

Mozilla, “Domain Name Service, internet mimarisinin en eski parçalarından biri ve web’i daha güvenli ve daha özel hale getirme çabalarıyla büyük ölçüde dokunulmamış olanlardan biri.” “DNS sorgularını şifreleyerek ve DNS sağlayıcılarının tarama geçmişinizi toplamasını ve paylaşmasını engelleyen bir hizmeti test ederek bunu değiştirmek için çalışıyoruz.”

 

Kaynak:https://www.cnet.com/news/mozilla-firefox-tries-closing-another-privacy-hole-dns-https-network/

Share.

About Author

Leave A Reply