Intel'in Rakibi, AMD'nin Çin'de Yeni İşlemci Firması Hygon - herevde.net

Intel’in Rakibi, AMD’nin Çin’de Yeni İşlemci Firması Hygon

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Intel’in zor günleri başlayacak gibi görünüyor.

İşlemci denince aklımıza gelen ilk marka Intel, ancak Intel gibi bu işi yapan çok firma var ve Intel’in en büyük rakibi AMD’nin ilerleyen zamanda Intel’i zorlaması bekleniyor. Bir Çin firması sektörü ele geçiren ABD’li firmayı zorlayacak ve sektörü ABD’li firmadan almayı planlıyor.  Bu nedenle, Çinli üretici Hygon’un, AMD’nin Zen Mikromimarisine dayanan Çin tasarımlı “Dhyana” x86 işlemcilerinin üretimine başladığı bildiriliyor.

Tom’s Hardware , işlemcilerin AMD ve Çinli ortakları arasında bir x86 IP lisans anlaşmasının sonucu olduğunu bildiriyor . ABD devi, Çin’deki bu firmalara son yonga tasarımlarını satmadığını söylerken, şirketin sunucu pazarı için özel olarak kendi işlemcilerini tasarlamalarını sağlıyor.

Intel'in Rakibi, AMD'nin Çin'de Yeni İşlemci Firması Hygon

Dhyana çiplerinin, AMD’nin EPYC işlemcileriyle neredeyse aynı olduğu söyleniyor. Tek fark, benzersiz satıcı kimlikleri ve aile dizisi numaralarıdır.

ABD, Çin’in kendi çiplerini geliştirmesini engelleyen şirket birleşmeleri ve satın alımları ile ilgili kurallar getirdi, ancak bu düzenlemelere rağmen, AMD, 2016 yılında Çin’de işlemekte olan kendi CPU’larına dayanan işlemcileri görecek olan bir ortak girişimi açıkladı. Anlaşma, ABD firmasının kasalarına 293 milyon dolar ekledi ve AMD, gelecekteki birim satışlarına dayalı olarak da sadakat alacak.

Intel'in Rakibi, AMD'nin Çin'de Yeni İşlemci Firması Hygon

Anlaşma, “Çin sunucu pazarının ihtiyaçlarına göre özel olarak uyarlanması gereken” nihai ürünlerin sadece Çin sınırları içinde satılabileceğini belirtiyor. Yasal sınırlar içinde kalmak, AMD ile çoklu mülkiyet ve lisans anlaşmaları için ayrıntılı bir kurulum Çinli ortakları yerinde.

Nihayetinde, Hygon’un yongaları Intel için kötü haberler. Ülkeyi dünya fabrikalarından küresel bir teknoloji liderine dönüştürmeyi amaçlayan Made In China 2025 girişimi, yerli üretimin artırılması için yerel çip üreticilerine sunulan yatırım ve teşvikleri gördü.

Kaynak:https://www.techspot.com/news/75399-china-starts-production-amd-based-x86-cpus.html

Share.

About Author

Leave A Reply