Türkiye Yerli Helikopteri Üretti, Hem Üretip Hemde Uçurabilen

Türkiye Yerli Helikopteri Üretti, Hem Üretip Hemde Uçurabilen 7 Ülkeden Biri Oldu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil tarafından yapılan açıklamaya göre kendi ürettiğimiz Helikopteri uçurabilen 7. ülke oldu.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil yapmış olduğu açıklamada T625 Genel Maksat Helikopteri ile Türkiye, kendi imkanları ile tasarlamış olduğu helikopteri uçurabilen 7. ülke oldu.

Türk savunma sanayisine hizmet veren şirketler SAHA EXPO 2018 Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda buluştu. “Teknolojik Dönüşüm” başlıklı panelde konuşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, havacılık sektörünü hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye Yerli Helikopteri Üretti, Hem Üretip Hemde Uçurabilen 7 Ülkeden Biri Oldu

“T625 Genel Maksat Helikopteri’miz Allah’a şükür ayın 6’sında emniyetli bir şekilde uçtu. 625’i uçurduğumuz zaman Türkiye, kendi imkanlarıyla helikopter tasarımını yapıp bunu uçurabilen 7’nci ülke oldu. Güney Kore bile kendi uçuramadı, Hindistan bile kendi uçuramadı. Diğer şirketlerden teknik destek aldı.” diye Kolit.

Helikopter üretimi konusunda önemli bir yol  katettiklerini belirten Kotil, Türkiye’nin helikopter pazarında %2’lik bir paya ulaşmayı hedeflediğini belirtti. TUSAŞ’ın bu yıl 2 milyar dolar gelir elde edeceğini dile getiren Kotil, sadece bir adet helikopterden 300 milyon dolar elde edeceklerini belirtti. 625 Helikopteri projesinde çalışan ekibin son derece azimli ve başarılı olduğunu dile getiren Kotil, Helikopterin uçuşu başarıyla tamamlandığını söyledi.

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/teknoloji/turkiye-kendi-imkanlariyla-helikopter-ucurabilen-7-ulke-oldu,4Bo7y3qCQU2HWZ80MAO4zA

Share.

About Author

Leave A Reply