Pet şişeler ile artık İstanbulkart dolumu yapacak  - herevde.net

Pet şişeler ile artık İstanbulkart dolumu yapacak 

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pet şişe başına İstanbulkart’a ne kadar dolum olacak Mevlüt Uysal, tarafından açıklandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi dünyada bir kaç ülke tarafından uygulanan geri dönüşüm projesi olan akıllı konteyneri uygulamasını İstanbul’da bazı bölgelerde devreye aldı. Akıllı geri dönüşüm konteyneri lansman töreni kapsamında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, pet şişeler ile İstanbulkart dolumu yapılacağını ve pet şişe başına ne kadar yükleme yapılacak onu açıkladı.

Pet şişeler ile artık İstanbulkart dolumu yapacak 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, akıllı konteyner şu an için İstanbul’da 10 tane bulunduğunu ve 1 ay içerisinde 100’e çıkacak olması bekleniyor.  İlk önce metro istasyonlarına ve pilot okullara yerleştirilecek. Buna göre 0,33 litrelik pet şişe için 2 kuruş, 1 litrelik pet şişe için 6 kuruş ve 1,5 litrelik pet şişe karşılığında 9 kuruş yüklenecek.

Projeyle ilgili daha detaylı bilgiler de paylaşan Uysal şunları kaydetti:

“Dünyada ilk defa diyemiyoruz, bazı ülkelerde uygulanan ama Türkiye’de ilk defa uygulanacak. Pet şişe doğada kaybolmayan, geri dönüşümü hayatımızda da vazgeçilmez olan dönüşümü adına çok önemli katkı sunacağını düşünüyoruz. Belirli yerlerde koyacağımız konteynerlerle pet şişelerin toplanması, o pet şişeyi o konteynere atan her şahsın İstanbulkart’ına bedel ödenmesi öngörülüyor.” Uygulanacak pet şişelerin boyutları ve ulaşım kartına yüklenecek miktarlar hakkında bilgi veren Uysal,”Cam şişeleri henüz daha bu makinede toplayamıyoruz. Onun da çalışmasını yapıyoruz. 0.33, 0.5, 1.5 litrelikler olmak üzere pet şişeler; 0.33 litrelik ve 0,5 litrelik metal içecek kutularının toplanmasıyla ilgili bir çalışma. Sadece sosyal medyadan duyurduğumuz bu çalışmamızın haberlerde bu kadar kabullenilmesi, beğenilmesi bizi heyecanlandırdı.”

 

Pet şişelerin İstanbulkart’a etki edeceği kredi miktarıyla ilgili bilgi veren Uysal şöyle konuştu:

“Bu makine, pet şişeler ve alüminyum metal kutular olmak üzere iki grubu toplayabiliyor. 10 gramlık 0,33 litrelik petlerimiz atıldığı zaman İstanbulkart sahibine 2 kuruş, 16 gramlık 0,5 litrelik pet şişeye 3 kuruş, 32 gramlık 1 litrelik pet şişeye 6 kuruş, 45 gramlık 1,5 litrelik pet şişeye 9 kuruş olmak üzere para yüklüyor. Bu parayı İstanbulkart adına her kullanabildiği yerde kullanabilir. İstanbulkart’ın daha sonraki süreçlerde değişik kullanım alanları olacağı gibi, şu anda da sadece ulaşım değil değişik kullanım alanları oluyor. İstanbulkart’ın her kullanım şeklinde bu ücretler kullanılabiliyor.”

Mevlüt Uysal tarafından yapılan bir diğer açıklama ise Cam şişe ve Piller için çalışmaların olduğu açıkladı.

Sistemin çalışma şekline değinen Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Öncelikle atılan boş pet şişeleri makinemiz kabul ediyor. Bunu ezip depoluyor ve o depolar geri dönüşüm ekibi tarafından toplanıyor ve ilgililerine ulaştırılıyor. Konteyner, yerli ve milli. Cam şişe, pil gibi geri dönüşümü muhakkak yapılması gereken malzemelerle ilgili çalışmalar devam etmekte. 10 makinemiz hazır, bir ay içerisinde 100 makinemizi hazırlamış olacağız. Öncelikle kalabalıkların geçiş noktaları, metro istasyonlarımızda, yarısını pilot olarak seçeceğimiz okullara, yoğun geçişlerin olduğu metro istasyonlarına koyacağız.”

Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-pet-sise-basina-istanbulkarta-kac-lira-yuklenecegi-belli-oldu-40949395

Share.

About Author

Leave A Reply