Domain"Alan Adı" hırsızlığı için 20 yıl hapis cezası verildi! - herevde.net

Domain”Alan Adı” hırsızlığı için 20 yıl hapis cezası verildi!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Domain “Alan Adı” İnternet üzerinde bir web sitesinin adresidir. Örnek olarak; https://www.google.com.tr https://herevde.net gibi adreslere domain denir.

Web sitesi sayısı her geçen gün artmakta ve bu artış içinde alan adı hırsızlığı olayları da artış göstermektedir. ABD’de gerçekleşen bir alan adı hırsızlığı, hapis cezasıyla sonuçlandı.

Domain hırsızlığı için 20 yıl hapis cezası verildi

FBI raporlarına göre geçen yıl ABD’de 332.198 soygun gerçekleşti. Bu soygunlardan biri ise oldukça ilginçti. ABD’de bir vatandaş, silah zoruyla bir kişiden alan adını almaya çalıştı. Silah zoru ile alınan alan adı, silahın kullanılmasıyla mahkemeye kadar giden olay, soyguncunun hapis cezası almasıyla sonuçlandı.

 

43 yaşındaki Sherman Hopkins Jr. isimli bir adam,  Do It For State isimli DoItForState.com web sitesinin alan adı sahibine saldırdı. DoItForState.com’un sahibi olan 26 yaşındaki Ethan Deyo’nun evine giren Hopkins, alan adı almak için Deyo’yu silahla tehdit etti. Adalet Bakanlığı tarafından verilen bilgiye göre Hopkins bu soygun için kafasına bir şapka, çorap ve güneş gözlüğü geçirdi.

Kargaşa sırasında Hpkins, Deyo’yu bacağından vurdu. Polislerin olay yerine gelmesiyle domain hırsızı yakalandı.

Hopkins’in hırsızlık vakası, silah bulundurma ve yaralanmayla birleşince 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Alan adı hırsızlığı, geçen yıl ABD’de gerçekleşen binlerce soygun vakası içerisinde en ilginciydi.  Özellikle marka değeri yüksek bir alan adı bulmanın zorlaştığı son yıllarda, bu tip olaylar yaşanabiliyor.

Kaynak

Share.

About Author

Leave A Reply